1) ETKİLİ SUNUM NASIL HAZIRLANIR ?

sunum-nedir

Sunum yapmak zor olduğu kadar da eğlenceli bir iştir. Konuşmacı, dinleyiciye konuyu hem sözel hem de görsel nesnelerle desteklediği için verim artar. Verimin daha çok artırması veya azalması sunuyu hazırlayanların elindedir. Peki, etkili bir sunum yapmanın püf noktaları nelerdir.

1)      Sunumun kime yapılacağı önemlidir. Örneğin ilkokulda okuyan öğrencilere karmaşık terimler yapılan sunum, dinleyicilerinin sıkılmasına ve sunumda başka işlerle uğraşmasına neden olur.

uyku

2)      Sunumun nerde yapılacağı önemlidir. Sınıfta mı? Bahçede mi? konferans salonunda mı? Her yer için farklı sunum düzeni vardır.

3)      Sunumun nasıl yapılacağı önemlidir. Sırf görsel veya sırf sözel olarak yapılması sunumun sıkıcı olmasına neden olur. Yani sunumda görsel olarak dinleyicinin ilgisini çekerek, sözel olarak ta dinleyicileri meraklandırmak önemlidir.

4)      Sunumun en can alıcı noktası slâyt detaylarıdır. Dinleyici sözel olarak her şeyi duya bilir lakin slâyttakileri okumakta zorluk çekerse veya okuyamazsa dinledikleri her şeyi bir süre sonra unutur.

a)      Slâytta yazıların büyüklüğü 20-32 punto, başlık ise 36-44 punto büyüklüğünde olmalıdır.

b)      Slâyt yazı ile dolu olmayacak.

c)      Renk uyumu olmalıdır. Slayta seçilen yazının rengi ve arka plan rengi zıt olursa daha iyi olur (tercihen açık renkli seçimde, koyu renkli gölgelendirme yapılabilir. )burada amaç gözlerin yorulmasını engellemektir. Sunumda kullanılan her rengin bir anlam içerdiğini de unutmayalım. Bazı renkler ve anlamları;

renkler

SİYAH: gücü ve tutkuyu temsil eder.

MAVİ: sakinliğin simgesidir.

YEŞİL: güven veren bir renktir.

KIRMIZI: motive edilmek için kullanılır.

MOR: intihara meyilli insanların beğendikleri renktir. (boş verin bu rengi yaşamak güzel.)

KAHVERENGİ: İnsanın hızlı hareket etme isteğini uyandırır.

SARI: İyimserliği ve dikkat çekiciliği temsil eder.

5)      Slayta konu sıralaması önemlidir. Konu sıralaması düzgün olmayan bir Slayta dinleyicinin kafası karışabilir bu dinleyicilerin başka işlerle uğraşmasına neden olur.

6)      Görsel ve işitsel malzeme seçimi çok önemlidir. Konu ile ilgi grafik hazırlarken özen gösterilmelidir.

7)      Sunumdan önce veya sunum sırasında dikkat çekici aktivite yapılmalı.

8)      Sunum odasının denetimi önemlidir. Sunumdan önce mekanik aletlerin (projektör, bilgisayar, mikrofon) kontrolü yapılması gerekir. Sunumun yarıda kalması dinleyicilerin ilgisinin dağılmasına neden olur.

9)      Bütün bunlarla birlikte etkili bir sunum için sunucunun da kendisini hazırlaması gerekiyor.

a)      Sunum yapılacağı gün sunucu görünüşüne ve kıyafetine özen göstermelidir.

b)      Sunumdan önce ses tellerine zarar vereci koşullardan (bağırmak) kaçınılmalıdır.

c)      Sunumdan önce kendisine biyolojik olarak (kusma, mide bunaltısı) zarar verici içecek ve yiyeceklerden kaçınılmadır. (asitli içecekler, kuru fasulye v.b)

d)      Her slâyt okumak veya elindeki notu okumak kısacası dinleyicilerle göz teması kurmamak slâyttı sıkıcı hale getirir.